projekty » Uvedení do provozu devítistopých páskových mechanik

Uvedení do provozu devítistopých páskových mechanik


Ještě když jsem při studiu na střední škole provozoval soukromé muzeum výpočetní techniky, tak jsem získal velice vzácnou mechaniku na devítistopé magnetické pásky. Vyrobila ji firma Hewlett-Packard. Později jsem získal ještě další, tentokrát od IBM.
Obě mechaniky disponují SCSI rozhraním. Díky tomu je bylo možné bez větších obtíží připojit ke standartnímu počítači. Verze od Hewlett-Packard z roku 1995 disponuje modernějším LVD SE. Mechanika IBM z roku 1991 je ještě staré vysokonapěťové HVD. Je tedy nutné použít dva specifické SCSI řadiče. V případě existence obou zařízení na jedné sběrnici hrozí jejich poškození.
Pro názornou ukázku jsem tedy obě mechaniky připojil k jednomu počítači a pořídil vcelku pěkné video, jak vypadají takové mechaniky v provozu. Z Linuxu jsem na ně příkazem TAR zapsal různé soubory, které jsem následně i vylistoval.

V poslední době jsem pro různé zájemce zkoušel z jejich pásek obnovovat data. Vzhledem k neznámému formátu zapsaných dat je výsledek obvykle nejistý. Samozřejmě není problém udělat bitovou kopii celé pásky (dd), ale výstupem je buď jeden velký soubor, který prakticky není možné jakkoli použít a nebo veškeré uložené soubory, avšak bez přípon.
Dalším poznatkem je, že mechaniky odmítají číst pásky, na které bylo zapsáno sálovými počítačí konstrukce zemí RVHP. Moje teorie je taková, že sice datové médium je stejné, ale tehdejší mechaniky nedodržely některé standardy. Tím může být odlišné posazení hlav, popřípadě rozdílná struktura zápisu dat. Takovou pásku si mechanika nedokáže úspěšně načíst a místo vypsání hustoty (6250 bpi například) se vypíše "unknown". Jakákoli obnova z těchto pásek je tedy nemožná.

Máte-li nějakou pásku a zajímá vás, co na ní může být, neváhejte mne kontaktovat. Můžeme se domluvit na nějakém pokusu o její přečtení.

obrazek obrazek obrazek obrazek